چک جعلی
دعوای ابطال ثبت اختراع - حورا آهنی
دعوای ابطال ثبت اختراع
تیر ۲۶, ۱۴۰۰
دعوای تصرف عدوانی - حورا آهنی
دعوای تصرف عدوانی
تیر ۲۶, ۱۴۰۰

چک جعلی

چک جعلی - حورا آهنی
پیامدهای مربوط به اسناد مالی و تجاری همانند چک وسفته چه از لحاظ کیفری وچه از نظر حقوقی برای افرادی که نیاز به استفاده از این اوراق دارند تعهداتی را به همراه می آورد و داشتن اطلاعات کافی از این اسناد مانند قوانین چک جعلی  و سفته جعلی می تواند یاری گر افراد در دنیای پر مخاطره تجارت امروزی باشد.

شما با در ارتباط بودن با وکیل مالی خود می توانید از قرار گرفتن در شرایط کلاهبرداری و یا استفاده از چک های جعلی در امان بمانید و در صورت اتفاقات این چنینی آگاهانه و قانونی با موضوع برخورد نموده تا ضرر مالی را متحمل نشوید.


برای خواندن مطالب درمورد دعوای تصرف عدوانی میتوانید:

چک با امضای جعلی:

جعل در لغت به معنای بر گردانیدن، دروغ و غیر واقعی ساختن است و چک با امضای جعلی از دسته جرایم علیه آسایش عمومی است و قانونگذار برای این جرم مجازات در نظر گرفته است..

باید در نظر داشت سند جعلی مانند چک با امضای جعلی باید از نظر حقوقی با نمونه واقعی چک شباهت زیاد داشته باشد و به ظاهر غیر قابل تشخیص باشد در غیر اینصورت سند جعلی محسوب نمی شود.

مجازات چک با امضای جعلی برای کارمند ادارات یک تا ۵ سال حبس و جزای نقدی و برای سایرین ۶ ماه تا ۳ سال حبس و جزای نقدی و جبران خسارت است.

دسته جعلی

استفاده از دسته چک جعلی اغلب زمانی رخ می دهد که فرد به علت سوء پیشینه و موارد مشابه، صلاحیت داشتن دسته چک واقعی را نداشته و با جعل عنوان اقدام به دسته چک جعلی می نماید.

اغلب اخذ دسته چک جعلی با مدارک سرقتی یا مفقود شده افراد حقیقی انجام می شود که لازم است در استفاده از اسناد و مدارک هویت شخصی دقت لازم را داشته باشیم.

از آنجا که استفاده از دسته چک جعلی که دارای تعداد زیادی اوراق و اسناد است تعداد شاکیان این پرونده ها زیاد بوده و کلاهبردار در فاصله زمانی کوتاه اقدام به استفاده از اسناد جعلی به تعداد بسیار می نماید.

چک جعلی - حورا آهنی

مشاوره های حقوقی صدور چک 

صدور چک های جعلی با توجه به حجم بسیار بالای معاملات غیر نقدی گسترش زیادی یافته است و به تبع آن مشاوره های حقوقی صدور دسته چک جعلی به صورت حضوری یا آنلاین مورد استفاده بسیاری از شهروندان که با این معضل است دست به گریبان اند قرار می گیرد.

وکلا و مشاوران حقوقی با تجربه این موسسه به صورت شبانه روزی پاسخگوی بسیاری از سوالات در رابطه با صدور چک جعلی هستند. مشاورهای حقوقی صدور چک جعلی به شما این امکان را می دهد که در زمان کوتاهتر و با آگاهی بیشتر نسبت به پیگیری حقوق قانونی خود اقدامات لازم را انجام داده و ضرر و زیان کمتری  متوجه شما شده و از جعل و کلاهبرداری های بیشتر جلوگیری شود.

اگر چک جعلی واریز کنید چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر چک جعلی را واریز کنید، ممکن است هفته ها طول بکشد تا بانک متوجه جعلی بودن آن شود. … هنگامی که چک بدون پرداخت بازگردانده شد، چک برگشتی می شود – یعنی نمی توان آن را نقد کرد – حتی اگر نمی دانستید که چک بد بوده است. و احتمالاً شما مسئول بازپرداخت مبلغ چک جعلی به بانک خواهید بود.

جعل امضای چک

چک از جمله اسناد رسمی و بهاداری است که جعل امضای این سند رسمی جرم محسوب شده و مجرم تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

جعل امضاء چک معمولا به دو شکل قابل انجام است:

۱-فرد امضاء چک را شبیه سازی کند

۲-امضایی به جزء امضاء صاحب چک بر روی سند درج نماید در هر دو صورت جائل به عنوان مجرم علیه آسایش عمومی شناخته شده و مجازات می گردد.

جاعل سعی دارد فرد را به اشتباه انداخته و با ارائه چک جعلی مالی را در اختیار وی قرار دهد و به این وسیله با استفاده از اعتبار فرد دیگری کلاهبرداری کند. لازم به ذکر است اثبات جعل چک با طرح شکایت کیفری و توسط کارشناسان خود انجام می شود.

سرقت چک و جعل امضاء

سرقت چک و سوء استفاده از آن از جرایم متداولی است که در مبادلات مالی بخش مهمی از جامعه را درگیر خود می کند. سرقت چک و سوء استفاده از آن دو شکل عمده دارد

__چک سرقتی سفید امضاء باشد: در این حالت چک همانند اسکناس است و به میزان مبلغ مندرج در آن ارزش مالی دارد و دارنده چک می تواند با کامل کردن آن شما را وادار به تاییدیه چک نماید.

__چک سرقتی فاقد امضاء و نوشته باشد در این صورت استفاده از چک و مصادیق جعل امضاء و سند رسمی بوده و کلاهبرداری محسوب می شود.

در حالت اول صادر کننده چک حق دارد بر علیه دارنده یا سارق اقدام قانونی انجام دهد که شامل اثبات سوء استفاده دارنده از سند امانتی است و در حالت دوم از مصادیق جعل و کلاهبرداری است در قانون، مجازات لازم پیش بینی شده است.

اعلام مفقودی چک

همانطور که میدانید چک از مهمترین اسناد مالی است کاربرد گسترده ای در دنیای تجارت دارد و یک برگ چک پس از نوشتن و امضاء در حکم پول است.

اگر برگ چک به واسطه سرقت یا هر فرایند دیگری مفقود شود شرایط سوء استفاده از آن فراهم می گردد در این حالت صاحب چک باید به صورت کتبی سرقت یا مفقودی را به بانک اعلام و دستور عدم پرداخت وجه چک را بدهد. دراین حالت بانک به مدت یک هفته حساب را مسدود می کند و لازم است طی این مدت دارنده چک به مراجع قضایی مراجعه و پیگیری نماید.

برای مفقودی چک تا مبلغ ۲۰۰ میلیون ریال مراجع رسیدگی حل اختلاف و بیشتر از این میزان دادسرا است.

چک صیادی

چک صیادی که توسط سامانه یکپارچه الکترونیکی دسته چک  از ابتدای شهریور در سال ۹۸ توسط بانک مرکزی ارائه گردید. از دسته اقدامات مهم بانک مرکزی است که زمینه سوء استفاده از چک را به حداقل رسانده و موجب افزایش امنیت مالی در مبادلات تجاری می شود.

تعیین اعتبار متقاضی دسته چک توسط سامانه هوشمند بانک مرکزی انجام و در همین سامانه امکان استعلام سابقه مالی و اعتبار صادر کننده و چک برای تحویل گیرنده وجود دارد.

چک های صیادی ضمن داشتن ویژگی های امنیتی مطمئن در ساختار چک امکان جعل و سوء استفاده را کاهش داده و با حذف قدرت شعبات بانک از صدور دسته چک امکان در اختیار قرار دادن چک را به افراد فاقد صلاحیت را به حداقل می رساند.

چک جعلی - حورا آهنی

چک های جدید

از ابتدای سال ۱۴۰۰ چک های صیادی جدید توسط بانک مرکزی روانه بازارهای مبادله مالی شده است گه ویژگی های منحصر به فردی دارند. این چک های بنفش رنگ دارای شناسه ۱۶ رقمی انحصاری هستند بر روی هم برگ های چک QR کد چاپ می شود و استفاده از این چک ها زمانی میسر است که مشخصات چک توسط صادر کننده در سامانه ثبت و این ثبت توسط دریافت کننده چک در همان سامانه تایید شود.

چک های صیادی جدید باید در وجه فرد مشخص صادر و در وجه حامل فاقد اعتبار هستند انتقال به دیگری فقط از طریق سامانه صبا ممکن است که جایگزین پشت نویسی چک شده است.

استرداد چک و سفته

چک و سفته از مهمترین اسناد مبادلات مالی هستند و اگر صادر کننده چک و یا سفته وجه آن را پرداخت و یا بر اساس قرارداد تعهد به عهده گرفته شده را انجام داده باشد می تواند لاشه چک و یا سفته را از دارنده مطالبه و در صورت عدم دریافت اسناد می تواند موضوع را در مراجع قضایی پیگیری نماید.

 در این حالت صادر کننده چک یا سفته ضمن تنظیم دادخواست و ارائه مدارک شناسایی باید دلیل محکمه پسندی مبنی بر پرداخت تعهد مالی خود به مراجع قضایی ارائه نماید و چون این دعوا از دسته دعوای مالی است پرداخت هزینه دادرسی به عهده خواهان است.

چک جعلی - حورا آهنی
مطالبه وجه چک و سفته

چک و سفته از مهمترین اسناد مالی و تجاری است که در مبادلات اقتصادی روزمره به مقدار زیاد مورد استفاده قرار می گیرد و مطالبه وجه چک و سفته از متداولترین دعاوی حقوقی و کیفری است که بخش مهمی از پرونده های ارجاعی به قوه قضائیه را شامل می شود.

لازم به ذکر است چک دارای ضمانت پرداخت کیفری است و دارنده می تواند در دادسرا شکایت کرده و وجه چک را مطالبه کند در حالی که سفته صرفا از طریق حقوقی قابل پیگیری است.

چک هایی که هنگام قرارداد صادر و به ضمانت سپرده می شوند یا خط خوردگی دارند و یا تاریخ برگشت یا سررسید آن بیش از ۶ ماه گذشته باشد حقوقی محسوب شده و از طریق کیفری غیر قابل پیگیری اند و از همه مهمتر دادگاه صالح رسیدگی به چک شهر محلی است که چک در آن برگشت زده شده باشد.

 

جعل سفته در میان اسناد مالی چک و سفته داری اهمیتی ویژه می باشند و عنوان حقوقی سند (هر آنچه به آن می توان اعتماد کرد) است. پس قانون در برابر اعتماد به این اسناد راهکارهای خاصی در نظر گرفته است.

یکی از مهمترین مشکلات اسناد مالی جعل سفته است در این حالی فرد با قلم بردن در سفته سفید امضایی که در اختیار او به امانت قرارداده شده امکان سوء استفاده از سند را برای خود فراهم می کند.

در صورت اثبات جعل سفته در مجامع قضایی فرد خاطی باید تمامی وجوه و اقلام تصرفی را به مالباخته برگرداند و ۶ تا ۳ سال حبس را تحمل نماید.

سوالات متداول

۱-فرد امضاء چک را شبیه سازی کند

۲-امضایی به جزء امضاء صاحب چک بر روی سند درج نماید در هر دو صورت جائل به عنوان مجرم علیه آسایش عمومی شناخته شده و مجازات می گردد.

اگر برگ چک به واسطه سرقت یا هر فرایند دیگری مفقود شود

صاحب چک باید به صورت کتبی سرقت یا مفقودی را به بانک اعلام و دستور عدم پرداخت وجه چک را بدهد.

بانک به مدت یک هفته حساب را مسدود می کند و لازم است طی این مدت دارنده چک به مراجع قضایی مراجعه و پیگیری نماید.

این چک های بنفش رنگ دارای شناسه ۱۶ رقمی انحصاری هستند بر روی هم برگ های چک QR کد چاپ می شود و استفاده از این چک ها زمانی میسر است که مشخصات چک توسط صادر کننده در سامانه ثبت و این ثبت توسط دریافت کننده چک در همان سامانه تایید شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

شروع مکالمه

یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید.

× پشتیبانی آنلاین