مطالبه وجه
ابطال مبایعه نامه - حورا آهنی
ابطال مبایعه نامه
تیر ۲۲, ۱۴۰۰
دعاوی مالی - حورا آهنی
دعاوی مالی
تیر ۲۲, ۱۴۰۰

مطالبه وجه

مطالبه وجه - حورا آهنیآیا هنگامی که به کسی  وجه یا پولی قرض می دهید توافقی بر سر برگشت پولتان دارید و رسیدی معتبر دریافت می کنید؟

شخصی که وجه و یا وجوهی را از شخص دیگری طلب داشته و بدهکار از پرداخت آن خودداری کند می تواند از طریق تنظیم درخواست مطالبه وجه ، اقدامی قانونی در جهت دریافت طلب خود انجام دهد. شما میتوانید در تنظیم دادخواست ، بروز مشکلات در هنگام وصول مطالبه و یا سوالاتی جهت رفع ابهامات دعوایی مالی با وکیل مالی انلاین در این مجموعه ارتباط داشته باشید.

دادخواست مطالبه

به دلایل بسیار در معاملات مالی یک نفر از دیگر می تواند طلبکار باشد و طرف مقابل به عنوان فرد بدهکار شناخته می شود. حال این طلب به صورت های متفاوتی در معاملات می تواند دیده شود یا به صور مبلغی پول و یا چک و یا خسارت مالی و پولی به خواهان وارد شده باشد.

در اینجا سعی بر اشاره به چند نکته در مورد مطالبه طلب و نمونه ای از دادخواست مطالبه وجه داریم..

مطالبه وجه از نظر حقوقی، دعوایی مالی بوده که مستلزم پرداخت هزینه دادرسی می باشد.

دعوای مطالبه به طور کلی یک دعوای حقوقی است مگر در مواردی بسیار نادر بتوان دعوا را کیفری اعلام جرم نمود. در مطالبات طلب بهتر است قبل از هر اقدام و صرف هزینه ای بی مورد با مشاور حقوقی در ارتباط باشیم تا بهترین مسیر و کوتاهترین راه جهت دریافت وجه به ما نشان دهند.

خواهان  و طلبکار در دعوای مطالبه وجه میتواند تقاضای تامین خواسته نموده و تمامی اموال بدهکار را توقیف کند تا طلبکار نتواند اموالش را در دسترس دیگری قرار دهد.

در قانون پیش بینی شده است که اگر طلب پول رایج کشور باشد بابت تاخیر در پرداخت بدهکار خسارت نیز به مبلغ بدهی اضافه شده و بدهکار موظف به پرداخت آن است.

در قانون برای بدهکار این امکان در نظر گرفته شده است که در صورت عدم توانایی کل مبلغ بدهی به طور یکجا خوانده می تواند تقاضای اعسار یا تقسیط از دادگاه داشته باشد و در صورت موافقت دادگاه مبلغ  به صورت اقساط با توجه به توانایی بدهکار تنظیم می شود.

در این موسسه حقوقی با حضور وکلای خانم و آقا و متخصصین دعاوی مالی و حقوقی می توانید  بدون دغدغه دادخواست مطالبه وجه را تنظیم و پیگیری آن را به ما بسپارید.

لایحه دفاعیه مطالبه

بسیار پیش آمده است که شما پولی را به کسی به صورت قرض داده و بعد از گذشت مدت زمان پرداختی طرف مقابل از پرداخت مبلغ دریافتی خودداری نموده است . از نظر قانون تا وقتی که شما پولی را به کسی داده اید و مستنداتی مانند دریافت رسید، امضاء و اثر انگشت و امضای دو نفر شاهد را به همراه داشته باشید خیلی سریع می توانید موضوع را از طرف دادگاه پیگیری نمایید و در غیر اینصورت  اثبات تبرعی نبودن پرداخت و بدهکار نبودن پرداخت کننده و صحت ادعای پرداخت کننده کاری است پیچیده و زمان بیشتری برای اثبات آن نیاز دارد.

نمونه ای از لایحه دفاعیه مطالبه وجه را جهت آشنایی قرار می دهیم.

چرا ما مطالبه وجه می کنیم؟

یک دلیل مرتبط با معاملات – مردم به طور منظم برای پرداخت قبوض و تامین مالی مصرف اختیاری خود به پول نیاز دارند. یک دلیل احتیاطی، به عنوان یک نیاز غیرمنتظره، اغلب ممکن است ایجاد شود. و اگر آنها انتظار دارند ارزش چنین پولی در مقایسه با سایر طبقات دارایی افزایش یابد، یک دلیل سفته‌بازی…

مطالبه وجه-حورا آهنی

دادخواست مطالبه وجه ملک

در خرید و فروش ملک پیش می آید که بعد از معامله مساحت ملک مورد نظر از آنچه که در قرارداد اولیه معامله شده بیشتر و یا کمتر است و به عبارتی ملک کسری مساحت و یا مازاد مساحت دارد. اگر با توافق دو طرف، تفاوت کسری و یا مازاد پرداخت شود که مشکلی از نظر قانون در آن دیده نمی شود ولی اگر دو طرف معامله با هم به توافقی نرسند می توانند قرارداد معامله را فسخ شده اعلام نمایند.

اگر دعوای مطالبه بابت مازاد ملک (ملک بزرگتر) از مقدار مورد توافق باشد، خواهان دعوا، فروشنده ملک است که باید دادخواست را به طرفیت خریدار مطرح کند.

اگر دعوای مطالبه بابت کسری ملک یا مساحت ملک کوچکتر از میزان مندرج در قرار داد باشد خواهان دعوا خریدار ملک است و باید دادخواست را به طرفیت فروشنده مطرح کند

نکات مهم در طرح دعوای مطالبه وجه بابت ما به التفاوت کسری یا مازاد مساحت

 • چگونگی اجرای رای دادگاه
 • قطعیت صدور رای به نفع خواهان
 • صدور اجرائیه و ارسال آن به اجرای احکام
 • مشخص نمودن اموال خوانده از طریق ادارات شهرداری، بانک مرکزی، ثبت اسناد و املاک و معرفی آن به دادگاه تا با فروش آنها مبلغ ما به التفاوت ملک  پرداخت شود.
 • در صورتی که خوانده اموالی نداشته باشد حکم جلب او از طرف دادگاه صادر می شود.
 • محاسبه ما به التفاوت ملک و مطالبه وجه بر مبنای قیمتی است که در قرارداد برای کل ملک مشخص شده است.

در قرارداد تنظیمی اگر توافقی مبنی بر دریافت وجه در صورت کسری مساحت نشده باشد شخصی که ذینفع است می تواند قرارداد را فسخ نماید و دیگر مجاز به مطالبه وجه نخواهد بود.

مطالبه وجه - حورا آهنی

مطالبه وجه به نرخ روز

 قانون، خسارت تاخیر تادیه ( خسارت دیرکرد پول)  را به عنوان راه حل قانونی برای حمایت از طلبکارانی که دچار ضرر های مالی بسیاری در دیر برگرداندن مال می شوند در نظر گرفته است.

این نوع از خسارت فقط مختص به وجوهی نقدی است و در جهت جبران نقص است که به ارزش پول که در تورم وارد می شود.

هر گاه دین توسط مدیون در زمان مقرر پرداخت نشود و تغییراتی در شاخص قیمت سالانه بوجود آید متناسب با تغییر شاخص سالانه توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، تعیین و محاسبه آن با توجه به مدت مشخص شده تاخیر مبلغ پرداختی مدیون از طرف دادگاه معلوم و حکم صادر می شود.

خسارت تاخیر از چه زمانی محاسبه می شود؟

 1. در صورت توافق:

با توجه به متن ماده ده قانون مدنی هرگاه افراد بر زمان مطالبه خسارت با هم توافق کنند. مبدا محاسبه از زمان توافق به حساب می آید.

 1. در صورت عدم توافق:

در این اینجا دو فرض پیش می آید:

 • سر رسید طلب از هنگامی که طالب درخواست طلب خود را داشته باشد.
 • مبدا محاسبه خسارت از زمانی که سر رسید طلب تمام شده باشد.
 • برای ابتدای امر جهت اقدام و پیگیری در دادگاه:
 • تنظیم دادخواست و تقدیم آن به دفتر دادگاه صالح و یا دفتر شعبه اول و یا دفاتر خدمات قضایی است.
 • پرداخت هزینه های دادرسی و پرداخت مبلغ حق الوکاله وکیل مورد نظر
 • اثبات قیمت کالا با توجه به تغییر شاخص سالانه قیمت

دادخواست مطالبه وجه چک:

در ابتدای هر طرح دعوا باید دادخواستی در مورد موضوع تنظیم شود تا در دادگاه به آن رسیدگی شود.

درخواست کتبی که در اوراق مشخصی تنظیم تا در دادگاه به آن رسیدگی و حق به حق دار برسد را دادخواست گویند. برگه دادخواست به صورت چاپی است، دارای ستون های خواهان، خوانده، خواسته، ستون دلایل و ضمیمه ها، و قسمتی برای تشریح دعوی در نظر گرفته شده است.

خوانده:

مشخصات دقیق صادر کننده چک

وکیل:

در صورت داشتن وکیل جهت رسیدگی دقیق به مطالبه چک، مشخصات وی با دقت نوشته شود

خواسته:

مطالبه وجه چک ………………… بانک………………. به تاریخ سر رسید ……………… به مبلغ …………ریال معادل …………….تومان

درخواست مطالبه خسارت تاخیر در تادیه از تاریخ سر رسید لغایت اجرای حکم

مطالبه هزینه دادرسی و حق الوکاله وکیل

شرح دادخواست:………………


برای خواندن مطالب درمورد دعاوی مالی میتوانید:

هزینه دادرسی مطالبه وجه

در صورتی که  به دنبال رسیدن به حق و حقوقات خود هستید و شکایت را تنظیم می کنید باید از هزینه هایی که برای طرح شکایت های حقوقی و یا کیفری پرداخت نمایید اطلاعات لازم را داشته باشید.

در دعاوی کیفری که در آن کسی ادعا می کند به دلیل وقوع جرمی مورد ظلم واقع شده و یا خسارتی را متحمل شده و از دادگاه درخواست مجازات متهم را دارد. این گونه از پروندها هزینه زیادی برای شاکی در پی  نداشته و معمولا همان ابطال تمبر در موقع دادخواست دریافت می شود

در مورد چک های بلامحل در دسته شکایت های کیفری است که باید شاکی مبلغ بیشتری را برای ابطال و الصاق تمبر پرداخت نماید. به طور مثال برای شکایت کیفری بر علیه صادر کننده چک بلامحل به مبلغ ۱۰۰ هزار تومان  باید مبلغ ۵ هزار تومان تمبر باطل نماید و برای بالا تر از ۱۰۰ هزار تومان تا سقف ۱۰۰۰۰۰۰۰ تومان تا سقف ۱۰ هزار تومان تمبر باطل می شود.به طور کلی هزینه های دادرسی در این موارد خلاصه می شود:

۱.هزینه رفت و آمد شهود به دادگاه

۲.پرداخت مبلغ اوراق و یا وسایلی که برای تحقیق در محل لازم است

۳.هزینه درج آگهی در روزنامه جهت احضار و اطلاع به متهم به وسیله مطبوعات

۴.هزینه ارائه دادخواست و ضرر و زیان های آن

۵.پرداخت هزینه رونوشت و یا ترجمه اسناد

مطالبه وجه به دلار یا یورو:

هر گاه در قرار دادی تعهدی صورت گرفته باشد که مبلغ قرارداد به ارز خارجی پرداخت نمایند،جهت مطالبه ارز خارجی در قانون ما لازم است که مبلغ مورد نظر به عنوان خواسته معادل وجه رایج ایران تقدیم شده و در ستونی که مربوط به خواسته است نوشته شود.

اگر مطالبه وجه نقد باشد، در قانون آمده است که طرح دعوی باید در محل سکونت خوانده مطرح و اگر خوانده در خارج از کشور سکونت دارد نیازی به طرح دعوی در دادگاه خارج کشور نیست و در دادگاههای حقوقی تهران قابل طرح و بررسی است.

وکیل ملکی - حورا آهنی
مطالبه وجه به ارز خارجی

ارز های خارجی را می توان از دادگاه با تنظیم دادخواست مطالبه نمود.در معاملات و یا قرض دادن به کسی می توانید از پول های کشورهای دیگر استفاده نمایید، فقط رعایت حقوق در آن رعایت شود.

در مطالبه وجه به ارز خارجی از نظر تنظیم دادخواست تفاوتی با دادخواست های دیگر ندارد و مبلغ مشخص شده در دادگاه بسیار شفاف است.

هزینه دادرسی در ارزهای خارجی : اگر خواسته دعوا کمتر از ۲۰ میلیون  تومان باشد هزینه دادرسی ۵/۲ درصد ارزش خواسته است.

و اگر خواسته دعوا بیش از مبلغ ۲۰ میلیون تومان باشد ۵/۳ درصد ارزش خواسته باید به عنوان هزینه در نظر گرفته شده دادرسی پرداخت شود.

با توجه به قوانین بسیار زیادی که در این حوزه وجود دارد لازم و ضروری است که در دعاوی مالی، ملکی و کیفری از وکیل ملکی دلسوز و متعهد و با تجربه کمک بگیریم و می دانیم که یک وکیل توانمند با در دست گرفتن پرونده، به بررسی مدارک و اسناد جمع آوری شده پرداخته و در دادگاه حضوری تاثیر گذار خواهد داشت و از حق و حقوق شما دفاعی در خور را انجام می دهد.

سوالات متداول

در صورتی که  به دنبال رسیدن به حق و حقوقات خود هستید و شکایت را تنظیم می کنید باید از هزینه هایی که برای طرح شکایت های حقوقی و یا کیفری پرداخت نمایید اطلاعات لازم را داشته باشید.

با توجه به قوانین بسیاری که در این حوزه وجود دارد ضروری است که در دعاوی مالی، ملکی و کیفری از وکیل ملکی دلسوز و متعهد و با تجربه کمک بگیریم و می دانیم که یک وکیل توانمند با در دست گرفتن پرونده، به بررسی مدارک و اسناد جمع آوری شده پرداخته و در دادگاه حضوری تاثیر گذار خواهد داشت و از حق و حقوق شما دفاعی در خور را انجام می دهد.

بستگی به توافق یا عدم توافق طرفین دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

شروع مکالمه

یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید.

× پشتیبانی آنلاین