دعوای ابطال اختراع
وکیل دعاوی شرکت ها - حورا آهنی
وکیل دعاوی شرکت ها
مرداد ۹, ۱۴۰۰
طلاق توافقی- حورا آهنی
طلاق توافقی
مرداد ۹, ۱۴۰۰

دعوای ابطال اختراع

دعوای ابطال اختراع - حورا آهنی

بعد از ثبت اختراع این امکان وجود دارد که شخص یا اشخاصی قصد داشته باشند تا با استناد به دلایل  دعوای ابطال اختراع همچون عدم کفایت افشاء، عدم قابلیت ثبت اختراع، تحصیل به ناحق گواهینامه و … به دنبال ابطال اختراع باشند و حقوق مادی و معنوی انحصاری مالک اختراع را از بین ببرند. چگونگی و عوامل تاثیر گذار بر دعوای ابطال اختراع را در ادامه مطلب توضیح خواهیم داد.

ابطال گواهینامه ثبت اختراع

حق انحصاری که در قبال اختراع صورت گرفته به شخص مخترع یا نماینده قانونی او اعطا می شود را پتنت یا حق اختراع گویند.

پتنت توسط یک سازمان یا اداره دولتی با توجه به درخواست متقاضی صادر می شود و به نوعی توصیف کننده اختراع است و مجوزی است قانونی برای بهره بردای از این توانایی و استعداد.

بعد از ثبت یک اختراع ممکن است شخص یا اشخاصی به دنبال دعوای ابطال اختراع باشند در قانون ایران ماده ۱۸ قانون ثبت اختراع جهت دعوی اینگونه از پرونده ها آمده است اگر مرجع صالح، دلایل ارائه شده از شاکی را متناسب با قانون تشخیص دهد، حکم به ابطال اختراع و گواهینامه ثبت اختراع را صادر خواهد نمود و تمامی حق و حقوق مادی و معنوی انحصاری مالک اختراع را سلب می نماید.

در صورت هرگونه مواجه شدن با دعوای ابطال اختراع با مشاوران حقوقی این موسسه ارتباط برقرار نمایید تا جهت دفاع از حق و حقوقات شما دفاعیات لازم را تنظیم نمایند..

ابطال ورقه ثبت اختراع

ماده ۳ قانون ورقه اختراع یا همان گواهینامه اختراع را این گونه تعریف کرده که : ورقه اختراع (گواهینامه اختراع ) سندی است که اداره مالکیت صنعتی برای حمایت از اختراع آن را صادر می کند و کسی که آن را دارد می تواند از حقوق انحصاری بهره مند شود.

شرایطی که باعث بروز دعوای ابطال اختراع و در نهایت ابطال ورقه اختراع می شوند عبارت اند از:

-جدید نبودن اختراع

-عدم توانایی استفاده از اختراع در صنعت و کشاورزی

-گذشتن تاریخ بیش از ۵ سال از صدور ورقه ثبت اختراع و عملی نشدن آن

-اختراعی که مخالف با شرایط اختراع قبل ثبت شده باشد

-عدم رعایت الزامات مربوط به اختراع

-عدم ارائه اطلاعات لازم درباره اختراعات مرتبط خارجی

دعوای ابطال اختراع - حورا آهنی

مدارک مورد نیاز برای شروع دعوای ابطال ثبت اختراع و در نهایت ابطال ورقه اختراع تصویر مصدق ورقه اختراع و به همراه داشتن کارت ملی برای احراز هویت و کارت عابر بانک برای پرداخت هزینه دادرسی می باشد و در صورت نداشتن این مدارک می توان از استماع شهادت شهود و مطلعین، درخواست جلب نظر کارشناس،  درخواست استعلام سایر دلایل  و مستندات و شماره پرونده استنادی استفاده کرد.

ابطال گواهینامه ثبت اختراع چه آثاری دارد؟

در صورت به نتیجه رسیدن دعوای ابطال اختراع، ابطال اختراع باعث باطل شدن گواهینامه ثبت اختراع از زمان ثبت آن و نه از زمان صدور حکم دادگاه می شود از طرفی این گواهینامه آثار حقوقی بسیاری دارد پس زمان ابطال اختراع آن مهم است. ابطال گواهینامه و از بین رفتن حقوق نشات گرفته از آن ممکن بر حقوق و مسئولیت اشخاص ثالث از جمله طرفین قرارداد های انتقال حقوق نشات گرفته از اختراع و اشخاصی که آن را نقض کرده اند تاثیر زیادی بگذارد.

باطل کردن ورقه ثبت اختراع

قانونگذار تحت شرایطی ابطال ورقه ثبت اختراع را پیش بینی کرده است. در صورتی که اختراع ثبت شده فاقد شرایط لازم باشد پیش بینی باطل شدن ورقه اختراع ضروری و لازم به نظر می رسد. علاوه بر ماده ۳۷ قانون ثبت علائم و اختراعات که در آن ابطال ورقه اختراع ذکر شده است ماده ۶۱ آیین نامه اجرایی قانون ثبت علائم واختراعات هر کسی که بخواهد ورقه ثبت اختراع را که در ایران به ثبت رسیده است را  باطل کند باید برای دعوای ابطال اختراع به دادگاه شهرستان تهران (دادگاه عمومی تهران ) مراجعه کند.

آیا می توانید برای نقض حق ثبت اختراع شکایت کنید؟

یک پتنت یک انحصار انحصاری بر یک اختراع ارائه می دهد. اداره ثبت اختراع و علائم تجاری ایالات متحده، درخواست های ثبت اختراع را مدیریت و صادر می کند. با این حال، اگر می خواهید از یک شخص یا کسب و کار به دلیل نقض حق ثبت اختراع خود – یعنی استفاده از آن بدون مجوز – شکایت کنید، باید در دادگاه فدرال شکایت کنید.

ابطال گواهینامه اختراع

بعد از ثبت کردن اختراع و صادر شدن گواهینامه  این امکان وجود دارد که افرادی به دلایلی قصد داشته باشند با مستنداتی قانونی گواهی ثبت اختراع را باطل کنند و تمامی حقوق مادی و معنوی که در انحصار مالک اختراع بود را از بین ببرند. این افراد با ارائه مستندات اظهارنامه ای را تنظیم و به مراجع قانونی تحویل می دهند. مراجع قانونی با بررسی شواهد و مستندات می تواند رای ابطال اختراع را صادر نماید و تمامی حق و حقوقاتی که مالک گواهینامه اختراع تا کنون داشته است را از او سلب امتیاز کنند.

دعوای ابطال اختراع - حورا آهنی
شرایط قانونی برای ابطال گواهینامه ثبت اختراع

شرایط قانونی که مرجع تصمیم گیرنده بر اساس آن دعوای ابطال اختراع را صادر می کند.

اگر اختراع قدیمی باشد، در صنعت کارایی نداشته باشد، ابتکاری در آن دیده نشود و مشابه آن در صنعت تولید شده باشد.

مطابقت نداشتن اظهار نامه با قوانین (به طور مثال: نداشتن امضاء، نداشتن شفافیت در موضوع، تنظیم نشدن آن به فارسی)

اگر اختراع ثبت شده جزو مواردی باشد که از قانون حمایت از اختراعات خارج باشد

اختراع ثبت شده، محصول فکر و خلاقیت و استعداد شخص نبوده باشد.

با توجه به اینکه ابطال گواهینامه ثبت اختراع از نظر قانون نیاز به ارائه مدارک و مستنداتی است. ارتباط با وکیل و مشاور حقوقی می تواند نتایجی خوب را به همراه داشته و با ارتباط با این مجموعه و استفاده از خدمات ارائه شده می توانید دعاوی مالکیت فکری، اسناد تجاری و جرایم رایانه ای را ثبت نمایید تا بررسی های لازم انجام گیرد و وکیلی مجرب در این حوزه به شما معرفی گردد.


برای خواندن مطالب درمورد وکیل دعاوی شرکت ها
می توانید:

گواهینامه اختراع

گواهینامه اختراع از نظر قانونی سندی است که اداره مالکیت صنعتی به مالک اختراع داده تا از حمایت های انحصاری لازم بهره مند شود.

چگونگی ذکر نام مخترع در گواهینامه اختراع با توجه به موارد زیر می باشد.

۱ . حقوق اختراع ثبت شده تحت انحصار مخترع است.

۲ . اگر افرادی به صورت مشترک اختراعی کرده باشند حقوق آن اختراع مشترکا به آنها تعلق میگیرد.

۳ . زمانی که دو یا چند نفر به صورت جدا از هم اختراع واحدی کرده باشند فردی که اظهار نامه خود را زودتر از بقیه افراد تسلیم نماید حق ثبت اختراع با او خواهد بود.

۴ . حق و حقوقات ناشی از اختراع ثبت شده قابلیت انتقال به وارثین را بعد فوت شخص دارا می باشد.

۵ . نام مخترع در گواهینامه اختراع ذکر می شود و مگر اینکه فرد متقاضی درخواست خود مبنی بر مخفی بودن نام را اعلام نماید.

۶ . در صورتی که اختراع ارائه شده ناشی از استخدام یا قرارداد باشد، حق و حقوقات مادی آن تعلق به کارفرما دارد.

تصویر مصدق ورقه اختراع و به همراه داشتن کارت ملی برای احراز هویت و کارت عابر بانک برای پرداخت هزینه دادرسی می باشد و در صورت نداشتن این مدارک می توان از استماع شهادت شهود و مطلعین، درخواست جلب نظر کارشناس،  درخواست استعلام سایر دلایل  و مستندات و شماره پرونده استنادی استفاده کرد.

در صورت به نتیجه رسیدن دعوای ابطال اختراع، ابطال اختراع باعث باطل شدن گواهینامه ثبت اختراع از زمان ثبت آن و نه از زمان صدور حکم دادگاه می شود از طرفی این گواهینامه آثار حقوقی بسیاری دارد پس زمان ابطال اختراع آن مهم است.

گواهینامه اختراع از نظر قانونی سندی است که اداره مالکیت صنعتی به مالک اختراع داده تا از حمایت های انحصاری لازم بهره مند شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

شروع مکالمه

یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید.

× پشتیبانی آنلاین