دعاوی علامت تجاری
دعاوی تجاری - حورا آهنی
دعاوی تجاری
تیر ۲۳, ۱۴۰۰
ابطال علامت تجاری - حورا آهنی
ابطال علامت تجاری
تیر ۲۳, ۱۴۰۰

دعاوی علامت تجاری

دعاوی علامت تجاری - حورا آهنی


برای حمایت قانونی از علامت تجاری و برند کالا، با موسسه حقوقی ما در ارتباط باشید و اطلاعات کافی در مورد، آیین دادرسی در قوانین دعاوی علامت تجاری، جرم استفاده از علامت تجاری دیگری، نقص علامت تجاری، مقررات مربوط به علامت تجاری را بدست آورید

کارشناسان زن و مرد در این موسسه حقوقی تخصص کافی و تجربه لازم در اثبات و ابطال دعاوی علامت تجاری را دارا بوده و با وکلای مجرب در این کار تخصصی و پیچیده همراهیتان خواهند کرد.


برای خواندن مطالب درمورد دعاوی تجاری میتوانید:

آیین دادرسی در دعاوی علامت تجاری

آیین دادرسی از نظر انواع دعاوی علامت تجاری را می توان به این صورت مورد بررسی قرارداد:

۱.آیین دادرسی

  • دادگاه صالحه:

مطابق ماده ۵۹ قانون دادرسی ، رسیدگی به تمامی دعاوی علامت تجاری که در رابطه با مالکیت های صنعتی از جمله دعاوی نشانه ها و برنده و اسامی تجاری است تنها در صلاحیت محلی دادگاههای حقوقی و کیفری تهران است. با توجه به شفافیت و آشکار بودن قوانین مینی بر تخصیص شعب خاصی جهت بررسی و پیگیری دعاوی علامت تجاری  و دعاوی مالکیت صنعتی، هنوز دادگاههای نیستند که بتوانند به طور تخصصی به این نوع از دعاوی رسیدگی کنند با توجه به اهمیت این نوع از دعاوی و پیچیدگی های بسیار زیاد مباحث حقوقی مربوط به این نوع از دعاوی، نیازمند حضور شعبی در تهران که به طور اختصاصی به دعاوی مالکیت های صنعتی رسیدگی کنند و یا مجتمع قضایی در این خصوص دایر گردد.

  • ذی نفع در دعوا:

مطابق قانون، مالک علامت تجاری که نشان تجاری خود را به ثبت رسانده است می تواند از علیه ناقص که نقض حقوق انحصاری را به انجام رسانده است اقامه دعاوی علامت تجاری نماید. باید توجه داشت مالک نام بودن صرفا شما را مالک نام تجاری قرار نمی دهد بلکه باید نام تجاری را به ثبت رسانده باشید تا مورد حمایت کامل قانون ثبت علامت تجاری قرار گیرید..

۲.انواع دعاوی

دعاوی علامت تجاری مرتبط با علائم و اسامی تجاری انواع مختلفی دارد که به چند مورد اشاره ای خواهیم داشت

دعاوی علامت تجاری نام شرکت یا موسسه

اسم تجاری برای متمایز نمودن اشخاص به کار می رود

علامت تجاری برای متمایز نمودن کالاها و خدمات کاربرد دارد

شرکتها و موسسات از نظر قانونی مجاز به استفاده از نام خود برای معرفی و شناخت کالا و خدمات نیستند.

حق یک شرکت و یا موسسه در استفاده از نام تجاری خود صرفا برای معرفی شرکت و یا موسسه مورد نظر است. هر گاه نام تجاری مشابه و یا همانند یک علامت تجاری دیگر باشد آنکه زودتر نام تجاری را ثبت نموده است دارای اعتبار می باشد و نام تجاری مشابه از نظر قانون ابطال شده است.

اگر نام شرکت و یا موسسه ای مشابهتی با نام شرکت دیگری داشته باشد و این موضوع مصرف کنندگان و مراجع اداری را در تشخیص و تمایز بین آن دو به اشتباه بیندازد می توان دعاوی علامت تجاری را مطرح و ابطال نام تجاری که دیرتر برند خود را به ثبت رسانده و از برندی مشابه استفاده کرده را از دادگاه درخواست نمود.

دعاوی علامت تجاری

شباهت با سایر برندهای معتبر:

اگر برند تجاری شما شباهت زیادی به برندهای ثبت شده در بازار داشته باشد احتمال مطرح شدن دعاوی علامت تجاری و ابطال برند بسیار بالاست.

تقلید از نشان های نظامی و مملکتی:

از نشان های نظامی و حکومتی یا بین المللی کپی برداری انجام ندهید زیرا احتمال ثبت شدن این چنین علامت های تجاری بسیار کم است .و حتی اگر ثبت هم شود ممکن است از سوی مراجع قضایی و رسمی دعاوی علامت تجاری مطرح و ابطال شود.

عدم استفاده از برند:

ثبت علامت تجاری در صورتی دارای اعتبار است که مورد استفاده قرار گیرد و در غیر اینصورت اگر برند تجاری به مدت ۳ سال بلااستفاده باشد و تا یک ماه قبل از ابطال مورد استفاده واقع نشده باشد فرد و یا شرکت دیگری برای استفاده از آن برند تقاضای ابطال را از دادگاه داشته و بعد از رای دادگاه مبنی بر موافقت با ابطال می توانند همان علامت تجاری را به نام خود به ثبت برسانند. قابل ذکر است که تمامی افراد حقوقی و حقیقی امکان درخواست دعاوی علامت تجاری و برند های بلا استفاده را خواهند داشت.

آیا برای ثبت علامت تجاری به وکیل نیاز دارم؟

خیر. برای ثبت درخواست ثبت علامت تجاری در اداره ثبت اختراع و علائم تجاری ایالات متحده (USPTO) نیازی به وکیل ندارید.

جرم استفاده از علامت تجاری دیگری

با توجه به توضیحاتی که درباره موضوع ارائه نمودیم می توان گفت اگر شخصی از برند و علامت تجاری که به ثبت رسیده و دارای علامت بازرگانی است را مورد سوء استفاده قرار دهد مرتکب جرم شده و باید جبران خسارت کند.

مطابق با قوانین ثبت و اختراع در طرح های صنعتی و علائم تجاری، استفاده غیرقانونی و غیرمجاز از علامت تجاری جرم محسوب می شود و علاوه بر مسئولیت کیفری و پیگرد قانونی مسئولیت حقوقی را برای مجرم در پی خواهد داشت.

 

استفاده از علامت ها و نشان های تجاری دیگران مجازاتی را در پی دارد که در ماده ۶۱ قانون ثبت اختراعات، صنعتی متذکر شده که مجرم با استناد به این قانون به ۳ تا ۶ ماه حبس تعزیری و یا مجبور به پرداخت یک تا ۵ میلیون تومان جزای نقدی میباشد.

در قوانین جدید، کاهش حبس های تعزیری در آن اعمال شده و مجازات به حبس از یک ماه و نیم تا سه ماه کاهش پیدا نموده است. مراجع رسیدگی به دعوی علامت تجاری عبارتند از: اداره مالکیت صنعتی و دادگاه عمومی حقوقی

نقض علامت تجاری

نقص علامت تجاری عبارت است از هر گونه استفاده، بدون دریافت مجوز و اجازه از مالک برند تجاری و یا مالک برند صنعتی و ایجاد برندی مشابه که باعث گمراه شدن مصرف کننده در منشاء کالا و خدمات شود و عاملی در لطمه به شهرت و یا وجه تمایز آن باشد

دعاوی مربوط به محصولات تقلبی یا تقلیدی با علامت تجاری یا صنعتی دیگر قابل پیگیری و توقیف است و دادگاه می تواند با ادله محکمی که شاکی پرونده ارائه میدهد مطابق آیین دادرسی در دعاوی ثبت برخورد لازم  و قانونی را داشته باشد.

دعاوی تجاری -حورا آهنی
مقررات مربوط به علامت تجاری

۱ . علامت تجاری از جمله سرمایه های تجاری مهم است و به همین دلیل می توان علائم تجاری به ثبت رسیده را به دیگری انتقال داد.

۲ .شما می توانید برند خود را به صورت حقیقی و حقوقی به ثبت برسانید و شماره ثبت مخصوص به خود را دریافت نمایید.

۳ .برای ثبت یک برند تاریخ تقاضای ثبت برند از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا در صورت حضور متقاضی دیگر برای ثبت علامت تجاری، آنکه مراجعه زودتری داشته در اولویت ثبت علامت تجاری است.

۴ .ثبت یک برند تجاری به دو صورت فارسی و یا لاتین انجام گیرد فقط باید توجه داشت برای ثبت به زبان لاتین نیاز به کارت بازرگانی است.

۵ .برند تجاری هیچگونه مالیاتی به آن تعلق نمی گیرد و مطابق قانون اداره مالکیت های صنعتی ثبت برند معاف از پرداخت مالیات است.

۶ .با داشتن کارت بازرگانی شخصی (حقیقی) مجاز به دریافت ۳ برند تجاری هستید و برای کارت های بازرگانی شرکتی(حقوقی) مجاز به ثبت ۱۰ برند تجاری می باشید.

۷ .مطابق قانون، برندی که ثبت شده از تاریخ تسلیم اظهار نامه، مورد حمایت قانونی قرار می گیرد و به مدت ۱۰ سال برند تجاری ثبت شده دارای اعتبار  می باشد.

سوالات متداول

شباهت با سایر برندهای معتبر.

تقلید از نشان های نظامی و مملکتی.

عدم استفاده از برند.

اگر شخصی از برند و علامت تجاری که به ثبت رسیده و دارای علامت بازرگانی است را مورد سوء استفاده قرار دهد مرتکب جرم شده و باید جبران خسارت کند.

مالک علامت تجاری که نشان تجاری خود را به ثبت رسانده است می تواند از علیه ناقص که نقض حقوق انحصاری را به انجام رسانده است اقامه دعاوی علامت تجاری نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

شروع مکالمه

یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید.

× پشتیبانی آنلاین